AKTUALNOŚCI  KLUB  WZORCE RAS  HISTORIA RAS  REPRODUKTORY  SZCZENIĘTA  PLANOWANE MIOTY

 

   HODOWLE  CHAMPIONY  ZDROWIE  WYSTAWA  GALERIA  UŻYTKOWOŚĆ  LINKI   KONTAKT

 

Historia rasy PBGV w Polsce

        Pierwsze Petit Basset Griffon Vendeen pojawiły się w Polsce w 1992 roku za sprawą Bogusi i Piotra Polańczyk z Warszawy w ich hodowli „Complement”. Pies Chouan ZAREVITCH i suka Morebess AIMEE L’ANGLAISE pochodzące ze znanych duńskich hodowli byli rodzicami pierwszego „polskiego” miotu. Były w nim dwa pieski Complement KALLE i Complement KRÓLEWICZ RANSU. Pierwszy z nich zrobił niebywałą karierę w Skandynawii, zdobywając wiele zaszczytnych tytułów, w tym Zwycięzca Świata.  KRÓLEWICZ RANSU pozostał w Polsce i wraz ze sprowadzoną z Danii Chouan DAISY zapoczątkował nasza linię. Do dziś geny tej pary znajdziemy u większości polskich Petitów.

        Pierwszy ich miot urodził się w 1995 roku. Z sześciorga szczeniąt,   żadne niestety nie kontynuowało hodowli w Polsce, a karierę wystawową, a co za tym idzie również hodowlaną, przez wiele lat kontynuowali Complement IDEE FIXE i Complement IMPULS. Niestety – poza granicami naszego kraju. Z kolejnego miotu pochodzą dwa polskie championy: Complement PLATON i Complement PICASSO. Jedynie ten drugi, jak w dalszej części poznamy, przekazał geny następnemu pokoleniu. Decydujący dla rozwoju hodowli rasy Petit Basset Griffon Vendeen w Polsce okazał się w tej hodowli miot z 17.03.1998, a dokładniej - urodzona w nim suczka Complement TUTTI FRUTTI, która trafiła do prawdziwej, jak się potem okazało, pasjonatki tej rasy - Doroty Gorgolewskiej z Ostrowa Wielkopolskiego. Tak naprawdę dopiero ona była właściwą kontynuatorką pracy państwa Polańczyk. Jej hodowla „Podkołdernik Jadowity”, wspomniana  już TUTTI FRUTTI, oraz świetne skojarzenie z duńskim Newgrif ROYAL COPENHAGEN, późniejszym Zwycięzcą Świata, dało znakomite potomstwo, które stało się zalążkiem kilku polskich hodowli. To „Tutka” jest „Matką Polką” rasy Petit Basset Griffon Vendeen. Jej potomstwo płci żeńskiej to prawie połowa wszystkich hodowli PBGV w Polsce!

Pierwszy miot „C” tej pary nie spowodował, co prawda, kontynuacji hodowli, ale za to kolejne jak najbardziej. Z drugiego miotu „D” urodzonego w styczniu 2003 r. pochodzą m.in.:
- DONNA E MOBILE Podkołdernik Jadowity, która trafiła w ręce Ewy Pruszewicz z Przeźmierowa pod Poznaniem i rozpoczęła linię PBGV w hodowli „Z Chybowego Gniazda”,
- DULCYNEA Podkołdernik Jadowity (Dulejka), która kilka tygodni po tym, jak  jej właścicielami stali się Eunika i Marek Pastuszek z Wrocławia (szczęśliwi posiadacze PLATONA), stała się założycielką hodowli „Rudis”.
Kolejny miot „F” urodzony 30.08.2004 to:
- FLER Podkołdernik Jadowity, która pozostała w hodowli, przysparzając Dorocie wiele radości swoimi osiągnięciami wystawowymi i, co najważniejsze, kontynuując hodowlę po odejściu nieodżałowanej Tutki za Tęczowy Most,
- FEMI Podkołdernik Jadowity rozpoczęła i nadal stanowi trzon hodowli „Mecyje” Beaty Iberle z Czaplinka,
- FERBI Podkołdernik Jadowity, po sąsiedzku z FEMI jest rodzącą duma hodowli „Półdiable” Doroty i Kazimierza Trenka z Czaplinka,
- FINKA Podkołdernik Jadowity również świetnie spełnia się jako matka w hodowli „Pod Łukowcem”, której właścicielem jest Marek Bubak  z Sułkowic k/Bielska Białej
- FILON Podkołdernik Jadowity, który nowej hodowli oczywiście nie otworzył, ale uzupełnił skład i dziś jest najbardziej utytułowanym psem w hodowli „Rudis” i ojcem dwóch miotów tej hodowli.

 

 Lata 2000-2004 generalnie były najbardziej udanymi w rozwoju PBGV w Polsce ze względu na powstawanie nowych hodowli. Poza wyżej wymienionymi bardzo cenne dla rozwoju populacji tej rasy były importy  w celach hodowlanych:
- Paulina Roczniak z Krakowa sprowadziła w 2000 roku do swojej hodowli „Pangea” suczkę Délvidéki Benedeky JESSIKA z Węgier,
- Nina i Andrzej Perek z Raciborza sprowadzili w 2002 roku z Czech suczkę SABINA Akzahcorp, która rozpoczęła linię w ich hodowli „Śląska Gwara”,
- Kasia Turecka ściągnęła z Anglii sunię Soletrader CHA CHA CHA AVEC DEBUCHER w 2004 roku do swojej krakowskiej hodowli “Rewelacja z Galicji”

 Bardzo szczytnym zamiarem wszystkich trzech hodowli był dopływ świeżej krwi do populacji Petit Basset Griffon Vendeen, która dotąd, jak juz wiemy, wywodziła się z jednej pary psów z duńskiej hodowli. To im się oczywiście udało, aczkolwiek nie do końca: w rodowodzie JESSIKI, w trzeciej linii występuje znany nam Complement KALLE a ojcem SABINY był.... Complement IMPULS. Kontynuowały więc one, choć w różnym stopniu, znana nam już duńską linię hodowlaną. Jedyną, jak do tej pory, całkowicie odrębną od pozostałych linię  reprezentuje, pochodząca z angielskiej hodowli, Soletrader CHA CHA CHA  AVEC DEBUCHER.
Warto dodać, ze wszystkie dotychczas wymienione suki są Championami Polski, a niektóre mają większe sukcesy, o czym w dalszej części opracowania.

.

Jak rozwijały się licznie powstałe w „dobrych latach” hodowle? Wszystkie miały po kilka miotów, ale potomstwo w nich urodzone niestety nie dało przyrostu liczby hodowli. Większość szczeniąt trafiało i nadal trafia do dobrych domów, gdzie są kochane, zadbane, ale nie używane do dalszej hodowli. Bez trudu można policzyć urodzone w latach 2006-2009, które pojawiły się na wystawach. A nowe hodowle PBGV? Niewiele osób zdecydowało się na poważne zajęcie się rasą. W Łodzi w oparciu o sukę ORGANZA PERFECT Pangea – hodowla „Gryfindorf” pani Anny Lewy,  FIONA z Chybowego Gniazda zainicjowała hodowlę „Z Dobrej Chaty” pani Anny Rutkowskiej Narożniak z Warszawy.
Każda z przedstawionych hodowli kontynuuje swoja działalność odnosząc przy tym niemałe sukcesy i dokonując powoli wymianę pokoleniową suk hodowlanych. Całokształtu zdobytych trofeów, ze względu na charakter niniejszego opracowania, nie da się przedstawić, ograniczymy się do najważniejszych.

 

Hodowla Pangea
Już pierwszy miot PBGV z tej hodowli skojarzeniu JESSIKI z OSCAR Du Parc Chaumes zaowocował m.in.  dwoma wspaniałymi samcami MELISSOS Pangea i MACHIAVELLI Pangea. Pierwszy z nich trafił do państwa Pastuszek do hodowli Rudis i o nim potem. Natomiast Bruno (tak nazywają Machiavellego w domu) został w Krakowie u Marty i Pawła Wełmińskich i związany z hodowczynią – Paulina Roczniak na zasadach współwłasności.  Pierwsza dekada XXI wieku w rasie Petit Basset Griffon Vendeen w Polsce to z pewnością dekada Bruna!  Wygrywał wystawy w takiej ilości i w tylu miejscach, że jest to ewenement w skali nie tylko Polski i nie tylko w tej rasie. Gdyby jego trofea chciał ktoś przewieźć, z pewnością potrzebny byłby samochód dostawczy. W tym jedynym w całym opracowaniu przypadku niech przemówią tytuły: INTERCHAMPION, Zwycięzca Europy Środkowej i Wschodniej 2004, Champion Polski, Champion Bałkan, Champion Bułgarii, Champion Czarnogóry, Champion Czech, Champion Litwy, Champion Luksemburga,  Champion Macedonii, Champion Niemiec, Champion RKF, Champion Rosji,  Champion Rumunii Champion Słowacji, Champion Ukrainy, Grand Champion Bułgarii, Champion of Champions-Kijów 2007, Zwycięzca Klubu Polski 2007, Zwycięzca Klubu Węgier 2007, Zwycięzca Klubu Słowacji 2005, Zwycięzca Berlina 2007,  Zwycięzca Eurazji 2007, Zwycięzca Scythian Gold – Kijów 2007, Zwycięzca  Ukrainy 2007, Zwycięzca Czech 2005, Zwycięzca Limburgha 2005 i Zwycięzca Polski 2005. Młodzieżowe i szczenięce tytuły pominąłem. Do kolekcji zabrakło tytułów z wystaw światowych, do których Machiavelli nie miał szczęścia. Trzeba tutaj podkreślić, niezależnie od wysokich walorów psa, także poświęcony przez właścicieli czas i nakłady finansowe na udział w tylu wystawach w całej Europie! Nie należy się zatem dziwić, że większość miotów w Polsce w latach 2004-2010 to dzieci MACHIAVELLEGO Pangea.

Multichampion, Interchampion MACHIAVELLI Pangea

 

To nie wszystkie osiągnięcia hodowli. Z miotu „O” o Organzie juz mówiliśmy a OPIUM Pangea przekazana do Słowacji posiada także mnóstwo tytułów z INTERCHAMPIONEM na czele. Ten sam tytuł zdobył zatrzymany w Krakowie PRET-A-PORTER Pangea, a zmierza do niego również POMPADOUR Pangea. Do listy Bruna co prawda im daleko, ale kto wie? W sumie doczekaliśmy się czterech miotów PBGV z tej hodowli, ale, z uwagi na „przejęcie pałeczki” przez młodziutką POMPADOUR to na pewno nie koniec...Odmłodzona Pangea świetnie zaprezentowała się na Wystawie Klubowej Bassetów 2010 wygrywając trzy konkurencje hodowlane: Najlepsza Suka Hodowlana PBGV, Najlepsza Hodowla PBGV i Najlepsza Para PBGV, przy czym w tej ostatniej konkurencji jeszcze raz zwyciężyła para weteranów: JESSIKA i Machiawelli.
 

Hodowla Rudis
Dostarczyła jak do tej pory najwięcej miotów, bo aż pięć w latach 2005, 2006, 2008, 2009 i 2010. Matką wszystkich szczeniąt była DULCYNEA Podkołdernik Jadowity a ojcami: MELISSOS Pangea –miot I (zbyt chyba wcześnie wysłany na emeryturę), FILON Podkołdernik Jadowity – miot II i V w całkiem udanym inbredzie, oraz Monkhams HASH BROWN – miot III i IV. Osiągnięcia tej hodowli to, poza posiadanymi aktualnie w hodowli sześcioma Championami, sukcesy na wystawach Klubowych. Oprócz indywidualnych – dwukrotny Zwycięzca Klubu oraz Best in Show dla Filona na „klubówce” w 2009, hodowla ta zgarniała od 2006 roku większość tytułów w konkurencjach hodowlanych: Najlepsza Suka hodowlana klubu 2007, Najlepszy Reproduktor Klubu 2007, Najlepsza Hodowla PBGV 2008 i 2009, Najlepszy Reproduktor PBGV 2008, 2009 i 2010, Najlepsza suka hodowlana PBGV 2008 i 2009, Najlepsza Para PBGV 2009. Do sukcesów tych przyczynił się, oprócz posiadania wybitnych własnych psów, również fakt, że hodowla ta pozyskała w ostatnich pięciu latach najwięcej nowych entuzjastów hodowli petitów, co owocuje ich obecnością na wielu wystawach. Hodowli na bazie suki z przydomkiem Rudis co prawda jeszcze nie ma, ale Eunika i Marek wiążą spore nadzieje po suczkach z ostatnich dwóch miotów.: Na Klubowej Wystawie Bassetów 2010, już się fajnie zaprezentowały dwa maleństwa: SAGA EUNICE Rudis,SONJA EUNICE RUDIS z miotu 2010. Sami, z uwagi na wiek Dulki sprowadzili do hodowli „świeżą krew” jest to suczka z niemieckiej hodowli JAGA EUNICE Mon Petit Rebell.

Hodowla Rudis na I miejscu Klubowej Wystawy bassetów w Jeleniej Górze 2008

 

Hodowla Podkołdernik Jadowity
Po przedwczesnym odejściu Tutki na kolejny miot trzeba było poczekać kilka lat. FLER dojrzewała, była wystawiana w kraju i zagranicą, zdobyła Interchampionat i kilka prestiżowych tytułów min. Zwycięstwo Klubu 2008. Uzyskała również dyplom II stopnia w konkursie tropowców. W 2009 roku ze skojarzenia FLER i Morebess EXTREME DE LAON urodził się kolejny miot. Zatrzymana w hodowli suczka HERMIONA Podkołdernik Jadowity daje gwarancję rozwoju i kolejnych pokoleń „Podkolderników”. W swojej młodzieżowej karierze zaczęła od wygrywania wszędzie, gdzie się pokaże i ma już na koncie Młodzieżowy Championat Polski oraz tytuły Młodzieżowy Zwycięzca Klubu Basseta i Młodzieżowy Zwycięzca Klubu Psów Gończych. Niedaleko pada jabłko od jabłoni!

Interchampion DONNA E’MOBILE Podkołdernik Jadowity                         Interchampion FLER Podkołdernik Jadowity

 

Pozostałe hodowle też miały osiągnięcia: Rewelacja z Galicji – dwa mioty, w tym zasługujący na szczególna uwagę miot z 2009 roku, w którym partnerem Soletrader CHA CHA CHA  AVEC DEBUCHER  był Heartland ETHAN CZECH SILVER - import  z USA. Był to pierwszy miot od początku obecności rasy w Polsce, w najmniejszym stopniu niespokrewniony z pozostałymi naszymi Petitami. Zapowiadany jest kolejny miot tej pary.Hodowle z Czaplinka: Półdiable i Mecyje miały po trzy mioty. Hodowla Pod Łukowcem- dwa mioty. Na specjalną uwagę zasługują hodowle „Z Chybowego Gniazda” i „Śląska Gwara”. Hodowcy Ewa Pruszewicz i Andrzej Perek w swojej działalności przykładają szczególna uwagę do użytkowości swoich psów. Liczne udziały w próbach i konkursach sprawiły, że znajdujące się w ich hodowlach pupile: DONNA E MOBILE Podkołdernik Jadowity i SABINA Akzahcorp posiadają tytuły Interchampiona. Następne pokolenia pozostawione w hodowlach też  przeszły pomyślnie konkursy i do tytułów już maja blisko.

 

 Z wydarzeń historycznych odnotować należy jedyne, jak do tej pory, zwycięstwo przedstawiciela Petit Basset Griffon Vendeen w BEST in SHOW na wystawie ogólnej. Zrobił to BARON Rudis w Legnickim Polu 2008

BARON Rudis na najwyższym podium BEST In SHOW

 

 Dla kronikarskiej dokładności: Pojawiły się ostatnio w naszych szeregach hodowle PBGV oparte na suczkach z Czech. Są to: w hodowli „Beta Plus” w Łodzi - BAJKA Belohrad i PUSSYCAT z Mimonske Podkowy w hodowli „Przyjazne geny”, z Katowic. Obie „panie” w 2010 roku wydały na świat swoje pierwsze potomstwo.
Właścicieli i hodowców psów rasy Petit Basset Griffon Vendeen bardzo cieszy coraz liczniejszy ich udział w wystawach klubowych. Kiedyś zaledwie garstka, w ostatnich trzech wystawach juz jedna czwarta wszystkich zgłoszonych.
Historia rasy Grand Basset Griffon Vendeen dopiero się rozpoczyna. Cała nadzieja w pierwszej w Polsce hodowli GBGV – Succession of Baron FCI i tej oto parze:

Nasze „Grandy”: CHARMING Danda Bohemia (Czaruś) i Black Majesty FEMME FATALE (Frotka)

 

Trzymajmy kciuki za hodowlę Grandów i jej  właścicieli: Kasię i Janusza Zacharewicz, aby w roku 2030 ktoś napisał o GBGV podobną do powyższej historię...

 

Opracował: Janusz Zacharewicz
Autor dziękuje wszystkim, którzy pomogli w opracowaniu udostępniając wiadomości i materiały, szczególnie pani Jolancie Tarułka, autorce dwóch najstarszych fotek.


 

  © Basset CLub - STB2012