AKTUALNOŚCI  KLUB  WYSTAWA WZORCE RAS  HISTORIA RAS  ZDROWIE REPRODUKTORY  HODOWLE

 

  SZCZENIĘTA PLANOWANE MIOTY  CHAMPIONY  UŻYTKOWOŚĆ GALERIA LINKI   KONTAKT

 

HISTORIA KLUBU

W październiku 2001 r grupa entuzjastów i miłośników rasy podjęła pierwsze kroki formalne w celu powołania Klubu Bassetów w Polsce. Warunkiem powstania Klubu było zebranie deklaracji od min. stu osób zainteresowanych powstaniem Klubu, a jednocześnie będących członkami ZKwP. Grupa założycielska Klubu Basseta w Polsce wystąpiła z wnioskiem do Plenum Zarządu Głównego o zgodę na zorganizowanie I Klubowej Wystawy Bassetów w Mosznej w dniu 28.04.2002. Akcję zbierania podpisów zainicjował Pan Tomasz Mroczek i Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska. W listopadzie 2001 rusza strona strona internetowa www.basset.pl, na której zamieszczone są wszelkie bieżące informacje o Klubie i bassetach. Uchwałą Plenum Zarządu Głównego wystawa, termin i miejsce zostały zatwierdzone. Wybór miejsca wystawy nie był przypadkowy: to właśnie w Mosznej 15 kwietnia 1965 Pani Kalina Zofia Poźniak importowała z Anglii pierwszego basset hound. Była to suka Cornelia COUTIOUS, wyhodowana przez Victorię
Pilbrow. Kwiecień 2002 to również 35 rocznica pierwszego miotu basset hound urodzonego w Polsce.
 

Zaproszenie do sędziowania na I klubową Wystawę Bassetów przyjął hodowca i wielki miłośnik basstów Pan Gotfrid Dratwa, ówczesny Przewodniczący Klubu Basseta w Austrii. W dzień poprzedzający wystawę w zajeździe "Amazonka" w Mosznej odbyło się spotkanie miłośników bassetów, które poprowadzili Pani Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska, Pani Teresa Rupniewska i Pan Tomasz Mroczek, a honorowymi gośćmi byli: Pani Kalina Zofia Pozniak, państwo Barbara i Wojciech Lasrscy, Pani Bogusława Patrzyont oraz Pan Sigfried Peter z Niemiec. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, a tematem rozmów były oczywiście ukochane bassety.

  
I Wystawa została zorganizowana w przepięknym parku otaczającym jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce.
Otwarcia wystawy dokonał Prezydent FCI Pan Hans Muller oraz Pan Andrzej Mania - Przewodniczący Zarządu Głównego ZKwP.

   
Na wystawę zgłoszono 104 psy z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec.
Magiczne miejsce, doskonała organizacja wystawy, piękne psy - to musiało zakończyć się sukcesem i wyrazami uznania przez wystawców, gości i liczną publiczność.We wrześniu 2002 r grupa założycielska składa wniosek do Zarządu Głównego o powołanie Klubu Bassetów w Polsce. Uchwałą Plenum z dnia 21.09.2002 Klub zostaje powołany oraz zostaje zatwierdzony termin II Klubowej Wystawy Bassetów-27.04.2003r. Podjęto również decyzję, aby przesunąć termin Walnego Zgromadzenia na 26.04.2003 r.

W zebraniu uczestniczyły 33 osoby uprawnione do głosowania oraz kilkanaście osób bez prawa do glosowania. Zebranie otworzyła Pani Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska, która powitała uczestników, gości honorowych zebrania i wystawy, Panią Paulę Sunebring, doskonałego sędziego i hodowcę ze Szwecji, oraz zaprzyjaźnionego z Klubem Pana Josefa Felcana, Przewodniczącego Klubu bassetów na Słowacji. Następnie odczytane zostało sprawozdanie z działalności grupy założycielskiej i przystąpiono do powołania przewodniczącego zebrania. Został nim Pan Tomasz Kochan. W skład Prezydium weszli Pan Tomasz Mroczek i Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska. W dalszej części porządku obrad przystąpiono do wyboru zarządu klubu i komisji rewizyjnej.
Pierwszy Zarząd klubu ukonstytuował się w następującym składzie :
Tomasz Mroczek - Przewodniczący
Emilia Klepacka - V-ce Przewodnicząca ds Hodowlanych
Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska - V-ce Przewodniczący ds. Organizacyjnych
Eunika Pastuszek - V-ce Przewodniczący ds PBGV
Wojciech Stan - V-ce przewodniczący ds Użytkowości

Do Komisji Rewizyjnej wybrani zostali:
Andrzej Kaczanowski - Przewodniczący
Robert Marcinków - Członek
Bożena Hałocha - Członek
Monika Cyperling - Z-ca Członka
Ewa Pietkiewicz Kamińska - Z-ca Członka

Na przestrzeni kilkunastu lat Klubowych Wystaw Bassetów miło było nam gościć wystawców z Polski, Czech, Danii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Węgier i Słowacji.

Od 2008 roku Zarząd Klubu Basset w Polsce organizuje także seminaria w trakcie Wystawy Klubowej, podczas których można wysłuchać ekspertów rozrodu psów, weterynarzy i hodowców z wiedzą naukową i praktycznym doświadczeniem. Podczas seminariów hodowcy mają także okazję dyskutować z zaproszonymi Gośćmi na tematy ściśle związane z hodowlą psów.
Nowa inicjatywa Klubu spotkała się z dużym zainteresowaniem hodowców i z pewnością będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Obecny Zarząd Klubu Basseta pragnie podziękować wszystkim, byłym i obecnym członkom, sympatykom klubu oraz osobom, które chcą pozostać anonimowe. Szczególne podziękowanie Zarząd kieruje do Pani Moniki Cyperling, Teresy Rupniewskiej, Bozeny Hałocha, Pana Tomasza Mroczka, Wojciecha Stana. Należą się im wielkie brawa za wsparcie i bezinteresowną pomoc na przestrzeni kilkunastu lat w przygotowaniu wystaw, działalności i propagowaniu klubu. Nasze podziękowania kierujemy także do Pani Izabeli Całus, lekarza weterynarii, która swoją troską o zdrowie naszych podopiecznych pragnie przybliżyć profilaktykę i problemy zdrowotne psów.
Kłaniamy się również naszym byłym webmasterom , Panu Tomaszowi Mroczkowi i Pani Elżbiecie Lizak, za poświęcenie swojego czasu, aby strona internetowa klubu mogła służyć informacjami i spełniać cele edukacyjne.

                                                                                                                           zdjęcia : Monika Cyperling

 

  © Basset CLub - STB2012