AKTUALNOŚCI   KLUB  WZORCE RAS  HISTORIA RAS  REPRODUKTORY  PLANOWANE MIOTY  SZCZENIĘTA

 

  HODOWLE  CHAMPIONY  ZDROWIE  WYSTAWA  GALERIA  UŻYTKOWOŚĆ  LINKI  KONTAKT

 

Velké Šenov - Barvářské zkoušky honičů - 29.10.2006

Wnętrze gospody  „ Svatý Hubert ”

 

Myśliwi mówią, że podczas wykonywania polowania ( pracy z psem myśliwskim ) nie ma złej pogody, jest tylko dobra. Dlatego ja opisując warunki meteorologiczne, jakie panowały podczas konkursu BZH w lesie niedaleko Mikulášovic, pomimo że z nieba lała się strumieniami woda, wiał porywisty wiatr i był przenikający do szpiku kości chłód, mogę stwierdzić, że pogoda była „ dobra ”.Trochę się obawiałem, jak moje bassety wykonają pod tym prysznicem, będąc luzemw pozycji waruj, trwające w Czechach dziesięć minut odłożenie. Nie miałem jednak wyjścia, bo organizatorzy napisali w potwierdzeniu zgłoszenia, że: „ Zakušky proběhnou za každého počasi ”. Dla zainteresowanych układaniem myśliwskich psów ( basset houndów ) mogę też uchylić rąbka tajemnicy, skąd bierze się ta pewność, jak zachowa się pies w ekstremalnych warunkach. Odpowiedź jest prosta, trzeba spędzić z psem setki godzin pracy w lesie. Gdy te setki godzin przechodzą w tysiące, to dopiero wtedy mamy stu procentowa pewność, jak zachowa się nasz pies?    

Pomimo tej „ fantastycznej pogody ” na zbiórkę w gospodzie „ Svatý Hubert ” zgłosiło się dziesięć z dwunastu zakwalifikowanych na konkurs psów. Były to dwa basset houndy, dwa petit basset gryfon vendéen, dwa jamniki szorstkowłose ( jezevčiki ),  border terier, alpejski gończy krótkonożny, gończy styryjski szorstkowłosy i springer spaniel angielski. Konkurs w Velkém Šenově jest organizowany przez Czeski Klub Bassetów i Českomoravsku Myslivecku Jednotu. W konkursie biorą też udział małe łowieckie psy ( teriery, jamniki, gończe, płochacze), ale tytuł Zwycięzcy Klubu BZ i BZH, wniosek CACT ( wniosek na championa pracy ) zdobywają tylko bassety, który uzyskał największą ilość punktów i dyplom I stopnia.

Zasady Czeskich konkursów BZH ( Barvářské zkoušky honičů ) omówiłem już w mojej  relacji z międzynarodowego BZH w Ondřejove. Obecnie chcę uzupełnić poprzednią moją relacje o inne istotne szczegóły  ( różnice  PL a  ČR ) dotyczące technik tropienia. W PL pracuje się zazwyczaj na otoku 10 m ( min. 6 m ), w ČR na otoku 5 m.                  

Praktycznie mener trzyma go w ČR na 2,5 - 3 m od psa. Dlatego wszyscy chodzą tu z prawie napiętym otokiem ( obserwowałem to chodząc w Koronie jako kibic przy dziewięciu startujących psach w Šenovie i Ondřejove ).

Gdy przed zestrzałem rozwinąłem swój 10 m otok, to wszyscy ( Sędziowie i Korona ) spojrzeli na mnie z wielkim zdumieniem. Ja go chwytam na 8 metrze ( trzymam go symbolicznie ), a 7 metrów jest zupełnie luźnych i ciągniętych przez psa po ziemi. Czescy Sędziowie zaproponowali mi, abym zgodnie z ich regulaminem chwycił otok na 5 metrach.

Ja jednak od miejsca zestrzału dałem ALIBABIE pełny luz i wypuściłem ją na 9 metrów.   Jak doświadczeni czescy Sędziowie zobaczyli, z jaką swobodą przy takiej technice tropienia ALIBABA wypracowuje trop, nie miałem już w tej kwestii żadnych reklamacji. Dlatego BAJKA po przełamaniu tych pierwszych lodów przez ALIBABĘ mogła już dać prawdziwy   „ koncert tropienia  ” przy użyciu długiego otoku na swoim śladzie.

Na koniec może omówię jeszcze jedną Czeską ciekawostkę. Użyłem w swojej relacji słowa Korona. W Polsce podczas tropienia w lesie idzie pierwszy pies, za nim trzymając otok prowadzący ( mener ), za nimi oceniający pracę psa Sędziowie. W Czechach za psem, prowadzącym i Sędziami idzie jeszcze Korona ( 30 do 40 osób ). Korona to zaproszeni na konkurs goście, kibice kynologii łowieckiej i uczestnicy ( startujący w konkursie ). Ci ostatni, tak mi tłumaczyli Czesi, idą, aby obserwować, co robi komisja sędziowska i ich konkurencja. Uważam, że to jest dobry zwyczaj ( gra w otwarte karty ) i Korona pojawi się niedługo na polskich konkursach. Ja nie mogłem narzekać na frekwencje w swojej Koronie, bo wszyscy chcieli zobaczyć pracę polskich bassetów.

W Velkém Šenově największą ilość punktów ze wszystkich startujących psów ( ras ) zdobyła CH.PL. BAJKA Tanala ( 244 pkt. ). Zdobyła dyplom I stopnia, wniosek CACT ( wniosek na championa pracy ), tytuł Vitěza BZH.

Ja osobiście dostałem parę „ zastrzyków adrenaliny ” i dużo satysfakcji za lata ciężkiej pracy w układaniu bassetów.

                                                                                                                                               Wojciech Stan

Gospoda „ Svatý Hubert ”

Uczestnicy konkursu i korona rozgrzewają się gorącą kawą i herbatą w oczekiwaniu na rozpoczęcie konkursu

W samochodzie w oczekiwaniu na start  

Gratulacje od Sędziów za zajęcie pierwszego miejsca w BHZ

  © Basset CLub - STB2012