AKTUALNOŚCI   KLUB  WZORCE RAS  HISTORIA RAS  REPRODUKTORY   SZCZENIĘTA  PLANOWANE MIOTY

 

   HODOWLE  CHAMPIONY  ZDROWIE  WYSTAWA  GALERIA  UŻYTKOWOŚĆ  LINKI  KONTAKT

 

Dekorowanie gałązką złomu, ostatni kęs, pieczęć.

Honorowanie myśliwego złomem, to jeden z najstarszych obyczajów łowieckich. Korzenie tego zwyczaju sięgają starożytności i nawiązują do antycznego dekorowania zwycięzców wieńcem laurowym. Aby uzmysłowić Czytelnikom, jak taka ceremonia odbywa się zacytuje fragment z rozdziału ZWYCZAJE I CEREMONIAŁ ŁOWIECKI ( strona 48 i 49 ) z „ Regulaminu polowań ”:

  

Złomem nazywamy krótką  ( 20-30 cm ) gałązkę świerku, jodły, dębu, buku lub innych drzew ( sosna, olcha ) bądź roślin ( wrzos ), typowych dla miejsca polowania. Złomem czcimy każdą ubitą sztukę grubej zwierzyny. Myśliwy, któremu bór darzył, staje po stronie grzbietowej ubitego zwierza, a prowadzący polowanie zbiorowe lub jego towarzysz na polowaniu indywidualnym odłamuje złom, część jego wkłada zwierzynie do pyska, jako tzw. ostatni kęs, resztę składa na ranie postrzałowej, po czym odłamuje kawałek pomazanej farbą gałązki i na kordelasie lub kapeluszu wręcza go lewą ręką szczęśliwemu strzelcowi, podając mu prawicę ze słowami „Darz bór” . Ceremonia ta może się odbywać przy dźwięku trąbki myśliwskiej głoszącej daną  zwierzynę na rozkładzie ( według gatunku ). Otrzymany złom myśliwy zakłada za wstążkę kapelusza lub przymocowuje do czapki i nosi do końca polowania. Jeżeli zwierz został zdobyty przez samotnego myśliwego na polowaniu indywidualnym, myśliwy przed patroszeniem wkłada zwierzynie do gęby ostatni kęs, a drugą część złomu przystraja własne nakrycie głowy, może również zagrać sygnał „ Zwierzyna na rozkładzie ”.Tradycyjnie przyjęte jest, że złom, jak wskazuje nazwa, jest odłamany, a nie odcinany nożem lub kordelasem i wręcza się go przed patroszeniem zwierzyny.”

Obyczaje i ceremoniał łowiecki są kultywowane na próbach i konkursach psów myśliwskich. Po dojściu i odnalezieniu przez posokowca lub tropowca tuszy grubej zwierzyny przewodnik i pies są honorowani gałązką złomu. Na pierwszym zdjęciu z lewej strony przewodnicy i psy ze złomami przed uroczystym zakończeniem Międzynarodowego Konkursu Pracy Posokowców i Tropowców w Piotrkowie Trybunalskim ( 02.06.2007 ). Na zdjęciu z prawej strony – przewodnicy ze złomami przypiętymi do kapeluszy podczas uroczystego zakończenia Międzynarodowego Konkursu ( BZH ) w  Ondřejove ( 14.10.2006 ).

Int.Ch. Ch.PL. Ch.LV. Ch.LTU Ch. Pracy ALIBABA Tanala udekorowana złomem po wykonaniu pracy (Lok. I, CPC, dyplom I st. 105 pkt.) na Krajowym Konkursie Pracy  Posokowców i Tropowców w Rakowie ( 19.10.2003 ).

 

Ceremonia wręczenia złomu na Międzynarodowym Konkursie Psów Gończych ( ZH ) w Střibrnej Skalicy ( 10-11.11.2007 ). Sędzia macza złom w farbie z rany postrzałowej ( pierwsze zdjęcie z lewej strony ) i wręcza go przewodnikowi.

  © Basset CLub  - STB2012